Anasayfa » » Blogunuz için Favicon Hazırlayın

Blogunuz için Favicon Hazırlayın

Tarayıcınızda bir site/blog açtığınız da görürsünüz. Site isminin hemen yanında bir simge görülür bu simge her siteye özel olarak özelleştirilebilir. Favicon en çok bir internet kullanıcısı sitenizi sık kullanılanlara eklediğinde faydalı olur. Sık kullanılanlara listesinde sitenize özel bir simge bulunur.

Bir bakıma favicon sitenizin bayrağıdır.

Tabi ki blogger'ın bu yönde bir özelliği mevcut. İster kendi hazırladığınız bir simgeyi isterseniz internette online olarak favicon oluşturma hizmeti veren siteleri kullanarak sitenize/blogunuza özel favicon hazırlayabilirsiniz.

Favicon Nedir?
Favicon ismi ''Favorites İcon'' isminin kısaltılmasıyla kullanılmaya başlamıştır.Maalesef favicon isminin Türkçe'de karşılığı bulunmamaktadır.(buradan teyit edilebilir)

Favicon 16x16 boyutlarında .ico uzantılı bir dosyadır.Mevcut tarayıcılar .gif, png, jpg gibi dosya uzantılı formatları da favicon olarak görebilmektedir.

Ftp ve hosting sahibi sitelerde favicon kodlarla belirlenir ancak Blogger'da bu özellik yönetim panelinden kolayca yapılabilmektedir.

Blogger'a nasıl favicon eklenir?

1-Yönetim panelinize erişim sağlayınız ve yerleşim kısmına geliniz.2- Hazırladığınız favicon resminini yukarıda gördüğünüz ''sık kullanılan simge'' kısmından yükleyebilirsiniz.


Favicon Nasıl Oluşturulur?
Blogunuza özel faviconu Photoshop yada başka bir grafik programı kullanarak  hazırlayabilirsiniz.

Favicon oluşturmak için online olarak imkan sunan internet siteleri de vardır. Kolayca favicon oluşturabileceğiniz bazı siteler aşağıdadır.

Favicon yapmak istediğiniz resmi .ico uzantısına çevirmenizi sağlayan siteye buradan ulaşabilirsiniz.Daha fazla favicon oluşturmanıza yarayacak sitelere buradan ulaşabilirsiniz.

Meşhur sitelerin faviconlarından bir kaç örnek görerek yazımıza son verelim.

 

Sizde favicon simgenizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Favicon tasarlamak isteyenler için faydalı bir derleme olmuş sitenizin görselliğini tamamlamak için mutlaka yapmalısıniz

    YanıtlaSil

Yorum yazarken güzel Türkçe'mizi güzel kullanalım!