Anasayfa » » Excel'de Yinelenen Satırları Her Sayfada Yazdırmak

Excel'de Yinelenen Satırları Her Sayfada Yazdırmak


Excel de hazırladığımız bir tabloda üstte yada yanda sabitleştirdiğimiz satırları dosyamızı yazdırırken her sayfa görünmesini istediğimiz de yapmamız gerekenleri anlatacağım. Bu konuda yaklaşık olarak 10 kişiden soru aldım. Bu sorunu herkesin yaşadığını ve yaşayabileceğini düşünerek bir makale hazırladım. 

Birazdan Excel'de yinelenen satıları her sayfada göstermek / sabitlenen satırları her sayfada yazdırmak işlemini yapacağız. Bu işlemleri yaparken karşımıza çıkan popüler bir sorunu da çözmüş olacağız. ( Çalışma Sayfasında Üstte Yinelenecek Satırlar'ın pasif görünmesi sorunu)

Hazırladığımız sayfanın sabitlenmiş satırlarından sonraki işlemleri anlatacağım...

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzre en üstte Devamsızlık Çizelgesi yazan kısım sabitlenmiştir.Bu sabitlediğimiz satırların her sayfada yazdırılmasını istiyorsak sırasıyla yapmamız gereken işlemler şunlardır.

Dosya ---> Yazdır ----> Sayfa Yapısı ---> Çalışma Sayfası ---> Üstte Yenilecek satırlar'a gelerek her sayfada çıkmasını istediğimiz satırları işaretleyerek işlemimizi tamamlıyoruz.

2007 ve 2010 'da bazen bu seçenek aktif olarak görünmüyor. Pasif bir şekilde görünüyor ve bu satırda işlem yapamıyorsunuz. O halde yapmamız gereken baskı önizleme anında değil çalışma kitabının içinde iken bu işlemi yapmamız gerekiyor.

Üstte Yinelenecek Satırlar / Yanda Yinelenecek satırlar pasif görünüyorsa / aktif değilse sırasıyla şunları yapmalıyız.

Excel Çalışma kitabının içerisinde iken,

Sayfa Düzeni ---> Başlıkları yazdır düğmesinin hemen altında bulunan küçük ok işareti ---> Çalışma Sayfası ---> Üstte Yinelenecek Satırların yanında bulunan tablo işaretine tıklayarak istediğimiz satırları seçiyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz.

Artık sabitlediğimiz tüm satırlar yazdırdığımız her sayfada çıkacaktır.

Dilerseniz tüm bu işlemleri bir de uygulamalı olarak video üzerinden izleyelim.
Vural Egemen SARIGÖZ
21.11.2012

1 yorum:

Yorum yazarken güzel Türkçe'mizi güzel kullanalım!